Преобразуване на Специфичен топлинен капацитет
За да постигнете желания резултат възможно най-бързо, най-добре е да въведете стойността, която трябва да се преобразува, като текст, например '823 J/(kg·K) в Btu/(lb·°F)' или просто '823 J/(kg·K)':
- В повечето случаи думата 'в' (или '=' / '->') може да се пропусне между имената на двете единици, например '823 J/(kg·K) Btu/(lb·°F)' вместо '823 J/(kg·K) в Btu/(lb·°F)'.
- В съкращенията за 'квадрат' и 'куб' символът '^' може да бъде пропуснат в '^2' и '^3'. Следователно квадратните сантиметри могат да се изписват като cm2 вместо cm^2.
- Вместо гръцката буква 'µ' (= микро) може да се използва обикновена буква 'u', например uPa вместо µPa.
- Вместо 1,21 x 10^5 може да се напише 1,21e5. Буквата 'e' означава 'експонента'.
- На този етап е разрешено извършването на всички основните операции в аритметиката: събиране (+), изваждане (-), умножение (*, x), деление (/, :, ÷), експонент (^), корен квадратен (√), скоби и π (pi)
или: Използване на калкулатора със списъците за избор
- Изберете подходящата категория от списъка за избор.
- След това въведете стойността, която искате да преобразувате.
- От списъка за избор изберете единицата, която съответства на стойността, която искате да преобразувате.
- След това стойността ще бъде преобразувана във всички измервателни единици, които са налични в калкулатора.
- След като се появи резултатът, имате възможност да го закръглите до число с десетичен знак, ако има смисъл от това.
Математически изрази
Освен това калкулаторът позволява използването на математически изрази. В резултат не само числата могат да се изчисляват едно с друго, като например '(19 * 28) J/(kg·K)', но и различни единици за измерване могат директно да се свързват помежду си за преобразуването. Това би могло да изглежда по следния начин: '1 джаул на килограм-Келвин + 10 джаул на килограм-Келвин' или '37mm x 46cm x 55dm = ? cm^3'. Мерните единици, комбинирани по този начин, естествено си пасват и добиват смисъл във въпросната комбинация.
Математически функции
Могат да се използват и математическите функции sin, cos, tan и sqrt. Пример: sin(π/2), cos(pi/2), tan(90°), sin(90) или sqrt(4).
Числа в научен формат
Ако до 'Числа в научен формат' е поставена отметка, ще се покаже експоненциален отговор. Например 6,479 012 286 72×1019. За да бъде представено в тази форма, числото ще бъде сегментирано в експонент тук 19 и като действително число тук 6,479 012 286 72. За устройства с ограничени възможности за показване на числа, като например джобни калкулатори, също се намира начин за изписване на числата, като 6,479 012 286 72E+19. По-специално това помага много големи и много малки числа да стават по-лесни за разчитане. Ако на това място няма отметка, резултатът се появява по обичайния начин на изписване на цифрите. В такъв случай горният пример би изглеждал така: 64 790 122 867 200 000 000. Независимо от начина на изобразяване на резултатите, максималната точност на този калкулатор е 14 места. Това би трябвало да е достатъчно прецизно за повечето ситуации, в които ще бъде приложен.
- Преобразуване на J/(kg·K) (джаул на килограм-Келвин)
- Преобразуване на kJ/(kg·K) (килоджаул на килограм-Келвин)
- Преобразуване на m²/(s²·K)
- Преобразуване на J/(kg·°C) (джаул на килограм-Целзий)
- Преобразуване на kJ/(g·K) (килоджаул на грам-Келвин)
- Преобразуване на J/(g·K) (джаул на грам-Келвин)
- Преобразуване на cal/(g·°C) (калория на грам-Целзий)
- Преобразуване на kcal/(kg·°C) (килокалория на килограм-Целзий)
- Преобразуване на Btu/(lb·°F) (британска топлинна единица на фунт-Фаренхайт)